Bűnözőből Bajnok! Filmbe illő történet a szomszédból.
Mínusz 30 fok, 566 km, 180 óra futás. Legtöbbünket már a számok hallatára is kiráz a hideg. Tibi Useriu számára viszont szenvedély és bizonyítási lehetőség. Hazájában és szülővárosában - a romániai Besztercében - hősként ünneplik, miután idén márciusban másodszor nyerte meg az emberfeletti erőfeszítést igénylő 6633 Arctic Ultra északi sarki ultrafutó versenyt. A történet azért is filmbe illő, mert Tibi élete legszebb 10 évét börtönben töltötte, miután fegyveres betörőként egész Európában körözték. Kétszer szökött meg, harmadszor ez már nem sikerült, így a legszigorúbb őrizetben töltött fiatalkorából 10 évet. Ott határozta el, hogy elkezd futni. Minden szempontból tanulságos történetéről könyvet írt „27 lépés” címmel.
A 6633 Artic Ultra a világ egyik legnehezebb ultrafutó versenye: kutyaordító hideg, állandó szél és 566 km jeges terep Kanadából az Északi Sarokig. A versenyzők ráadásul önellátóak, ami azt jelenti, hogy mindent magukkal kell cipelniük, ruhát, élelmet, alváshoz szükséges felszerelést. Ellenőrző pontokkal csak átlagban 36 – 50 kilométerenként találkoznak, de olyan szakasz is van, ahol 112 km-t kell mindenkinek megtenni semmilyen külső segítség nélkül. Nem mintha az ellenőrző pontoknál sok támogatást kapnának: egyedül meleg víz és fedett menedék áll a rendelkezésükre. A versenyen mindössze 30 futó indulhat, Tibi ezek között állt rajthoz 2016-ban és 2017-ben is. Mindkét évben sikerült legyőzni a körülményeket, az útközben felmerülő nehézségeket, a saját korlátait – és az összes többi versenytársat. Bajnokként tért haza, immár másodszor. Nem csoda, hogy a szülővárosában hősként ünneplik. De a története nem emiatt lenyűgöző.
27 lépés a börtön udvarán
A 42 éves ultrafutó filmbe illő múltjáról a „27 lépés” című – egyelőre csak román nyelven megjelent - önéletrajzi könyvében ír. Úgy érzete, a múltját nyíltan vállalnia kell, ugyanakkor az is motiválta a könyv megírásában, hogy úgy pozitív, mint negatív példát állítson a szurkolói és a többi olvasók elé. A korábban juhpásztor Tibi 22 évesen a pénz utáni hajsza hevében fegyveres bűnözésekben kezdett részt venni. Két társával együtt a filmekben látott módszerekkel raboltak ki ausztriai ékszerboltokat. Németországban és Ausztriában összesen 23 év börtönre ítélték. Kétszer szökött meg a börtönből. A „2800-as számú” fogoly a németországi ultra szigorú börtönben napi 5 percet sétálhatott: 27 lépés a börtön udvarán – innen a könyv címe. Szabadulása után, 2012-ben kezdett el futni, azóta számos külföldi ultrafutó versenyen vett részt. A rehabilitációjában a bátyja segítette, neki köszönhet sok mindnet. Úgy tűnik, Tibi azon emberek közé tartozik, akiket a múlt nem roppant össze, akik a választás szabadságával élni tudnak és kezükbe veszik a saját sorsuk irányítását. Vállalni a felelősséget, bűnhődni, majd továbblépni. Új életet kezdeni. Célokat kitűzni és megvalósítani. Inspirálni, motiválni. Egy vargabetűs életút kiteljesedése.
180 óra küzdelem és szenvedés egy fagyott világon keresztül
Kétségtelen, hogy a korábban átélt nehézségek fizikailag és mentálisan is megkeményítették az „Ice Men”-nek is becézett ultrafutót. A versenyen aurora borealis és hallucinációk kísérték útján. A kőkeményre dermedt ételt a saját teste melegével olvasztotta fel, befagyott folyómederben aludt. „Nem gondoltam volna, hogy ennyi féle hideg létezik”- nyilatkozta a verseny után. Öt darab nadrágban futott, 5 kilót fogyott és kemény sérüléseket szedett össze, de másodszor is megnyerte a világ egyik legkeményebb versenyét. Lenyűgöző a kitartása, akaratereje, önfegyelme. Mire gondolhatott a legnehezebb pillanatokban?
Kíváncsian várjuk a beszámolót és addig is gratulálunk a Hősnek!
A "27 lépés" című könyvet a Tasuleasa Social oldaláról lehet megrendelni, egyelőre román nyelven kapható "27 de pasi" eredeti címen.